Wino wytrawne zarówno białe, jak i czerwone to absolutna klasyka. Wywodzi się ono z wielu tradycji regionalnych i jest popularne od wieków. Jest wytwarzane z najlepszych szczepów winogron i poddawane specjalnym metodom fermentacji. Wina wytrawne mają wyraźnie kwaskowy lub gorzki smak. Najbardziej popularne i cenione są wina wytrawne pochodzenia hiszpańskiego, włoskiego i portugalskiego.

Wina wytrawne w sklepie klubwino.pl

Wina wytrawne można podawać do różnych potraw. Po wina białe sięga się w przypadku lżejszych dań, a czerwone wybiera się do cięższych. Białe lub różowe wino wytrawne można serwować w zestawieniu z daniami i potrawami warzywnymi, a także z chudymi serami, rybami, drobiem, jagnięciną, cielęciną i owocami morza. Białe wino świetnie nadaje się też do serwowania przed posiłkami, w formie aperitifu, ponieważ pobudza apetyt. Z kolei czerwone wino wytrawne świetnie pasuje do dań z wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny i baraniny. Świetnie współgra także z bardziej tłustymi serami i grzybami oraz ostrymi, dobrze przyprawionymi potrawami. Należy pamiętać o tym, że dobrze jest serwować białe wino wytrawne lekko schłodzone. Dobrymi winami można także delektować się bez żadnych posiłków. Nie można jednak zapominać, że win nie powinno się podawać do potraw, w których skład wchodzi ocet (np. różne zupy czy sałatki).

Zgodnie z licznymi badaniami wina wytrawne są najzdrowsze. Zawierają one stosunkowo mało cukru, dlatego są niskokaloryczne. Do produkcji czerwonego wina używa się także skórki owoców, które są nieocenionym źródłem przeciwutleniaczy. Są one odpowiedzialne za zapobieganie powstawaniu wolnych rodników, co znacznie spowalnia proces starzenia się. Mają one także działanie przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe. Przeciwutleniacze są rozkładane na prostsze związki w procesie fermentacji, dzięki czemu są łatwiej przyswajalne dla organizmu. Białe wina są dobrym rozwiązaniem, dla osób, które są na diecie oraz dla chorych na cukrzycę. Zawierają one wiele cennych witamin, która dobrze wpływają na zdrowie. Wino wytrawne ma także właściwości profilaktyczne.

Wyświetlanie 1–40 z 239 wyników

1 2 3 4 5 6