Wina musujące

Wina musujące to wina nasycone dwutlenkiem węgla. Gaz ten trafia do butelek na kilka różnych sposobów. Pierwszym jest powtórna fermentacja, która zachodzi już w butelce. Drugi to wtórna fermentacja w kadzi i późniejsze napełnienie butelek winem musującym. Trzeci to dodanie gazu sztucznie do wina znajdującego się w butelkach. Wina musujące są orzeźwiające. Często wykorzystuje się je do wznoszenia toastów, ale dobrze komponują się z sałatkami, rybami, owocami morza oraz lekkimi daniami mięsnymi.

Według legendy wino musujące powstało dzięki benedyktyńskiemu mnichowi, dom Perignonowi, który opracował metodę drugiej fermentacji w butelkach. Dzisiaj wiadomo jednak, że wino musujące powstało w Londynie w roku 1662.

Wina musujące w sklepie klubwino.pl

Wina musujące to nie tylko popularny szampan, ale i prosecco, sekt czy cava. Każde z nich ma swój wyjątkowy smak. Oryginalny szampan pochodzi z Szampanii, a więc północno-wschodniej części Francji. Produkcja w tym przypadku oparta jest na metodzie szampańskiej, a więc podwójnej fermentacji. Druga zachodzi przy tym już w butelce.

Wino musujące prosecco od kilku lat cieszy się dużą popularnością. Pochodzi ono z Włoch, a dokładnie z regionu Veneto. To wino musujące, którego bąbelki powstają w dużych kadziach, a nie w butelkach, jak w przypadku szampana. Jest ono przelewane do butelek pod ciśnieniem. Ta metoda produkcji to tzw. metoda charmata. W praktyce jest ona tańsza od metody szampańskiej.

Cava to wino musujące z Hiszpanii, produkowane przede wszystkim w Katalonii. Pod wieloma względami przypomina szampana, produkowane jest bowiem tą samą metodą. Od szampana odróżnia je jednak cieplejszy klimat produkcji. Dzięki temu winogrona mają więcej cukru, a wino szybciej dojrzewa. Wino musujące cava jest mocno owocowe w smaku.

Asti to włoskie białe wino musujące z Piemontu. Produkowane jest metodą zbiornikową z odmiany winogron moscato bianco. To wino słodkie, uważane przez wielu ekspertów za najlepsze wino tego typu na świecie. Asti to wino deserowe, aromatyczne z mocno wyczuwalnymi nutami kwiatowymi i owocowymi.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12