Wina
Akcesoria
Zestawy Win
Vouchery
Program Lojalnościowy

Ijalba Graciano

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Vina Ijalba
  • 70,50 zł
Butelka: 750 ml
Producent: Vina Ijalba
Kraj: Hiszpania
Region: Rioja
Apelacja: DOC Rioja
Szczepy:
  • graciano
Alkohol: 13,5%
Rocznik: 2016
Kolor: czerwone
Typ: spokojne
Wytrawność: wytrawne
Styl: średniej budowy
Bardzo ciekawa interpretacja szczepu Graciano z Riojy. Aromaty typowe dla odmiany: leśne owoce (jeżyna), wilgotna trawa, liście, likier wiśniowy, dojrzała tarnina. W ustach zdecydowanie wytrawne w pierwszym kontakcie, potem ujawniają się zarówno czerwone jak i czarne owoce. Wino o mięsistej strukturze, taniczne z długim finiszem. Wino dojrzewało 12 miesięcy w beczce z francuskiego dębu. Warto zaznaczyć, że wino powstało z organicznych upraw, bez dodatku chemikaliów. Nasze Graciano zostało świetnie ocenione przez Wojtka Bońkowskiego: "

Czy piliście kiedyś Rioję zrobioną w 100% ze szczepu Graciano? To rzadkość, mniejsza niż parę lat temu, bo potencjał tego szczepu wzbudził już zainteresowanie wielu producentów. Historycznie pierwszym i największym z nich – 20 hektarów upraw – jest Ijalba.

Graciano daje zwykle wina mocarne i drogie. Często nie żałuje mu się beczki, czyli robi się z niego takie trochę inne Tempranillo. Ijalba podchodzi do niego inaczej, kontakt wina z dębem zachodzi tylko w czasie fermentacji, potem klasycznej „crianzy” nie ma. Dzięki temu wino ukazuje nam się w pełni swojej indywidualności, jest bardzo korzenne, bogate, z garbnikami gęstymi jak dywan, ale ma tylko 13,5% alk. W odróżnieniu od Tempranillo nie ma tu żadnych nut dżemowych, konfiturowych, wino jest bardzo wytrawne, ziemisto-pieprzne. Przywiodło mi na myśl Syrah z północnej doliny Rodanu, ale ma więcej poweru. Bez problemu będzie leżakowało kilkanaście lat. Przy swojej koncentracji, mocy i powadze ma też zaskakująco niską cenę".