Grenache / Garnacha

Grenache to odmiana winogron typowa dla zachodniego rejonu Morza Śródziemnego. Występuje we Francji, Algierii (Grenache) czy Hiszpanii (Garnacha). Poza Europą spore nasadzenia grenache obecne są w Australii.
Aromaty Garnachy są ziołowo-owocowe (wiśnia, truskawka, malina). To szczep bardzo wszechstronny, bo wytwarza się z niego wina wytrawne i słodkie jednocześnie, czerwone i różowe. Łatwo daje się kupażować. Daje wina o niskiej kwasowości i dość dużym stężeniu alkoholu. W Hiszpanii garnachę łączy się często z tempranillo, a we Francji z syrah. Powstają w ten sposób wina o doskonałej strukturze i stosunkowo wysokiej zawartości alkoholu.

Grenache i Garnacha w sklepie klubwino.pl

Grenache jako wino różowe doskonale komponuje się z sałatami i przekąskami. Z powodzeniem można je podać jako aperitif. Z uwagi na stosunkowo wysokie, jak na wino różowe, stężenie alkoholu, dobrze sprawdza się jako dodatek do letnich, grillowanych potraw – warzyw, kiełbasek, serów itd. Wino w wersji czerwonej pasuje również do nieco cięższych, tłustych mięs.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 11