Październik w Klubie Wino: Viña Ijalba

Viña Ijalba w Klubie Wino

Na północnych obrzeżach stolicy regionu Rioja, Logroño w północnej Hiszpanii, od prawie dwóch dekad powstają wina niezwykłe. Z morza uprawianego wokół szczepu tempranillo, wyłania się wyspa fascynujących odmian, których rekultywacja do niedawna wydawała się szaleństwem. W szaleństwie tym była jednak metoda, która przyniosła przepyszne butelki z winnicy Ijalba, nasze wina października.

Przedstawiciel winnicy Ijalba w Klubie WinoRioja to legenda. Na 60 tys. ha co roku powstaje 200 mln litrów wina, które od tysiąca lat rozpala zmysły miłośników potężnie zbudowanych czerwieni. Trzy na cztery butelki tam korkowane to właśnie wino czerwone, a pozostałe 25 procent dzieli się między biel i róż. Z kolei lwia część win czerwonych to jednoszczepowe, potężne tempranillo. 

Winnica Ijalba nie zadowala się tylko klasycznym tempranillo. Ich riojy powstają również z endemicznych szczepów graciano i maturana tinta. Dzięki temu nabierają smaków i aromatów niespotykanych w innych winach regionu. Uprawiane organicznie, bez użycia nawozów, z obniżoną ilością siarczanów, a do tego powściągliwie traktowane dębową beczką, dają bogactwo owocu przy mocnym ciele. Są to wina finezyjne, głęboko zakorzenione w swoim terroir i tradycji regionu, ale opowiadające jego historię na swój własny sposób.

Wina odzyskane

Solferino to pyszna, owocowa riojaAlfonso Fernández Fontecha z Viña Ijalba opowiadał nam o powstaniu winnicy, o zwrocie w kierunku uprawy organicznej i znaczeniu tego faktu dla wina i winiarzy. O walce, która doprowadziła do reklultywacji szczepu maturana tinta i o odważnym kroku, jakim była decyzja o produkcji riojy w stu procentach ze szczepu graciano, który naturalnie stanowił uzupełnienie dla tempranillo. Na koniec dorzucił kilka słów o wyborach estetycznych, jakie doprowadziły do oryginalnego wzornictwa etykiet win z Ijalba, a dzieki którym wina z Ijalba równie łatwo dostrzec w naszych skrzynkach, jak na półkach butiku w londyńskim Borough Market.

Zapraszamy w winną podróż do regionu Rioja i spróbowania autentycznych i oryginalnych win z Logroño. Są nie tylko pyszne, mają też wiele do powiedzenia.
SPECJALNA OFERTA: ZESTAWY VIÑA IJALBA Z DARMOWĄ DOSTAWĄ i 10 PROC. RABATU!

Przygotowaliśmy dla Państwa limitowaną ofertę win z Viña Ijalba. Tylko w październiku do momentu wyczerpania puli oferujemy dwa bardzo korzystne cenowo zestawy win:

1. Selekcję Viña Ijalba, zawierającą po dwie butelki Solferino - świeżej i pełnej owocu codziennej riojy, Murice - nieco mocniej zbudowaj crianzy, która będzie doskonałym towarzyszem zarówno solidnej potrawy, jak i spotkania z przyjaciółmi, a także mocno zbudowanej, a przy tym niezwykle soczystej Reservy, która jest winem wielkim.

SELEKCJA VIÑA IJALBA: 290 ZŁ (ZAMIAST 345 ZŁ) I DARMOWA DOSTAWA

2. Specjalny zestaw sześciu butelek Solferino, które pokochacie za jego uniwersalność: mocną strukturę i niezwykłą dla riojy świeżość, w cenie konkurencyjnej dla win z dużych sieci handlowych. Dostaniecie za to wino ekologiczne, wytwarzane tradycyjnym sposobem i głęboko zakorzenione w swoim terroir. Gorąco polecamy!    

SPECJALNY ZESTAW 6X SOLFERINO: 233 ZŁ (ZAMIAST 269) I DARMOWA DOSTAWA

SelekcjaZestaw Solferino

Jeśli jednak nie jesteście zainteresowani zakupem zestawów, zapraszamy do zapoznania się z naszą regularną ofertą Viña Ijalba.

UWAGA: kolejne wina są już w drodze z Hiszpanii i niebawem pojawią się na naszych stronach!
 

Ijalba Solferino:
41 zł - WYJĄTKOWA OKAZJA


Solferino to nowocześnie skrojona Rioja. Świeże i bardzo przyjazne tempranillo z organicznych upraw. Świetna wiśniowa barwa z żywą niebieskawo-fioletową otoczką. Aromaty dojrzałych czerwonych owoców, jak malina, jeżyna z lekkim nutami beczkowymi: przyprawy, dym, tost, zioła śródziemnomorskie. W ustach soczyste, krągłe, świetnie zrównoważone. W smaku świeża owocowość (wiśnia, śliwka) w połączeniu z delikatnymi przyprawami. Ta Rioja dojrzewała 4 miesiące w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu, a następnie kolejne 6 miesięcy w butelkach.


Solferino

Ijalba Murice
47 zł - NAJLEPSZA CRIANZA W TEJ CENIE

Nowoczesna, przyjazna crianza dojrzewająca w amerykańskich dębowych beczkach przez okrągły rok, kolejne 12 miesięcy wino spędza w butelkach. W barwie klarowne, ciemnoczerwone. Emanuje aromatem dojrzałych, suszonych owoców – wiśni, czarnej porzeczki z subtelnym akcentem dębu w tle. Od starzenia w amerykańskiej beczce wyczujemy także słodkawe nuty karmelu, toffi, dymu. W ustach gładkie, harmonijne, o świetnie zbalansowanej kwasowości i po prostu: bardzo przyjemne w piciu! Wino o świetnej strukturze i smaku świeżych owoców, bardzo żywe.

Murice Crianza

Ijalba Reserva 
73 zł - WIELKIE WINO ZA ROZSĄDNE PIENIĄDZE


Reserva będąca kupażem tempranillo i graciano. Wino o ujmującym wiśniowym kolorze, głębokie. Pełne i aksamitne wino o pikantnych i balsamicznych aromatach. W nosie bardzo intensywne i złożone. Wyczuwamy nuty duszonych owoców z elementami tostowymi, pieprznymi, ziołowymi (tymianek, lawenda), a także waniliowymi. W ustach znajdziemy mięsiste, słodkie, miękkie i szlachetnie wykończone taniny. Wino dobrze zbudowane, o mocnej strukturze. Długie i harmonijne. Wino leżakowało 2 lata we francuskich i amerykańskich beczkach, następnie przez kolejny rok w butelkach. Powstało z owoców z bardzo starych krzewów.

Reserva

Ijalba Graciano
68 zł - WINO JEDYNE W SWOIM RODZAJU


Bardzo ciekawa interpretacja szczepu Graciano z Riojy. Aromaty typowe dla odmiany: leśne owoce (jeżyna), wilgotna trawa, liście, likier wiśniowy, dojrzała tarnina. W ustach zdecydowanie wytrawne w pierwszym kontakcie, potem ujawniają się zarówno czerwone jak i czarne owoce. Wino o mięsistej strukturze, taniczne z długim finiszem. Wino dojrzewało 12 miesięcy w beczce z francuskiego dębu. 

Graciano